Premium likiti nasıl tanımlarsınız sorusuna bizim verebileceğimiz en iyi yanıt iki aşamadan oluşur. Birincisi kaliteli yarı mamüllerin bir araya gelerek kaliteli bir mamül oluşturmasıdır. Bu aşama premium likiti oluşturan yarı mamüllerin en kalitesinin seçilmesinden başlayarak, kutulanmasındaki kaliteye kadar uzun bir süreci kapsar. İkinci aşama ise oluşturulan kaliteli mamülün her aşamada kalite kontrol işlemine tabi tutulmasıdır. Oluşturulan elektronik sigara likiti yurtdışında bir çok laboratuvar testlerinden geçerek kalite sertifikaları almaktadır. Dünya genelinde satışları yapıldığı için kalite standartları üst düzeyde olmalıdır. Elektronik sigaralardaki üretim aşamaları  sık sık denetlenir. 

Premium Likit Özellikleri Nelerdir?

Premium likit üretilirken en iyi kalitede Pg Vg Aroma Tatlandırıcı ve Saf Nikotin kullanılır.

Üretim en iyi ortamda yapılır. Kesinlikle ISO standartlarına uyulur ve üretim ortamında hijyen koşulları üst düzeydedir. Sağlıklı üretim koşullarına uygunluğuna dair devlet kurumlardan gerekli belgeler alınmıştır. Ayrıca şişeleme ve kutulamada gereken özen ve kalite her zaman en üst noktadadır. Şişe ve kapak kilidi, kalite kontrol bandrolleri son kullanım tarihleri ve kullanıcıyı bilgilendirici açıklama kartları premium likitlerin özellikleri arasındadır.

Her şeyin premium olanı makbuldür. Giderek ülkemizde yaygınlaşan elektronik sigara modelleri için bir “premium” sınıfından söz edilemez. Ancak aynı şeyi e-likit içerikleri için söyleyemeyiz. Daha rahat ciğere çekildiği ve daha yoğun buhar verdiği için, premium likit içerikleri bugün pek çok elektronik sigara kullanıcısı tarafından kullanılıyor. Şişeleri çok daha özenli olan ve özellikle performanslı bir e-nargile modeliyle kullanıldığında yoğun buhar veren premium likit çeşitleri aynı zamanda “standart likit”, “sade likit” ,”meyveli likit”, “tütün aromalı likit” çeşitlerinden farklı bir profile sahip. Peki nedir premium likit içeriklerini farklı kılan?

Aslında premium likit içeriklerini diğer geleneksel likit içeriklerinden ayıran pek farklı bir şey yok. Piyasada sahteleri de oldukça yaygın olan premium likit çeşitleri aslında temel olarak elektronik sigara likiti çeşitleriyle aynıdır. Elbette birkaç fark var. Bu farklar genellikle bir premium likit içeriğinin standart likit içeriklerinden çok daha pahalı bir fiyattan satılmasına neden oluyor. Ancak sahte premium likit içerikleri ve diğer ayrıntılar yazımızın ilerleyen kısımlarında değineceğimiz meseleler. Önce bir e-likit içeriğinin anatomisini ele alacağız, ardından bir premium likit içeriği ile standart e-likit içeriğinin ne gibi farkları olduğunu sizlere anlatmaya çalışacağız.

Bir elektronik sigara likitinin içeriği

Bir elektronik sigara likiti, cihazlarda kullanılmak üzere belli kimyasal maddelerin karıştırılmasıyla elde edilen bir tüketici ürünüdür. Farklı kaynaklarda e-likit, e-likit dolum sıvısı veya elektronik sigara likiti olarak da anılan içeriklerde temelde hep aynı maddeler kullanılır; propilen gliserol (pg) , vejeteryan gliserol (vg), nikotin ve aroma. Propilen gliserol ve vejeteryan gliserol aslında bir tür yağ çeşididir. Bu yağ, yüksek ısıyla karşılaştığında buharlaşır. Bu buhar aroma, nikotin ve başka maddeler de içeren, sigara dumanı gibi kötü kokmayan bir buhardır. İnsan sağlığına olan etkileri hala tartışılan ve uzun dönemde bile zararı bulunamayan elektronik sigara buharı, içeriğindeki aerosol sayesinde bırakın havayı kirletmeyi, soluduğumuz havayı temizlemek gibi bir etkiye sahiptir.

Elektronik sigara likiti içerisindeki propilen gliserol, petrol yağıdır. Bu madde, e-sigara likit içeriklerine sigaraya benzer bir his yaratması için eklenir. Sanayide şampuan, diş macunu ve kozmetik ürünlerinde kullanılan PG veya “propilen gliserol” tüm likit içeriklerinde kullanılsa da sade likit içeriklerindeki oranı çok daha fazladır. Kısaca elektronik sigara likitindeki pg adlı bileşeni günlük hayatta bir marketten alınan bir çok ürün ürün ile kullanmaktayız.

Vegetable Glycerin (VG) yani “vejeteryan gliserol” ise bitkilerden elde edilen bir tür gliserol çeşididir. Bu maddenin insan sağlığı için risk oluşturmadığı savunulur. Genellikle bir likit içeriğinin şekerli, kıvamlı ve yoğun olmasını vejeteryan gliserol sağlar. Likit sınıfları arasındaki ayrım da tam olarak bu noktada karşımıza çıkar. VG, bir premium likit içeriğinde standart likit içeriklerinden çok daha fazla oranda bulunur.

Nikotin, elektronik sigara ve e-likit kullanıcılarının sigara ve diğer tütün ürünlerine olan bağımlılığını sonlandırmak için likit içeriklerine katılan maddelerden birisidir. Sigara ve elektronik sigara arasındaki farklardan biri de geleneksel tütün ürünlerinin nikotin elde etme biçimidir. Bu ürünler genellikle kurutulmuş tütün içeriğini yakarak nikotin elde ederler. Ancak elektronik sigara buharlaşan sade likit veya premium likit içeriklerinin buharı ile sizlerin nikotin ihtiyacını karşılar. Özellikle premium likit içeriklerinde kullanılan aroma ise zaten gıda endüstrisinde kullanılan insan sağlığına karşı zararı olmayan gıda aromaları kullanılır.

Standart - Sade Likit Ve Premium Likit Farkı

İlk fark premium likit içeriklerinde çok daha yüksek oranda VG bulunmasıdır. Bu, premium likit içeriklerinin çok daha rahat ciğere çekilmesini sağlar. Aynı zamanda premium likit içerikleri buhar üretme konusunda haklı bir şöhrete sahiptir. VG, içeriklerin daha yüksek oranda buhar üretmesini sağlar. PG oranı yüksek olan likitlerde ise (Halo - Five Pawns gibi)  kalite üst seviyede olduğu için boğaz vurumu kalitesini hissettirecektir. Pg oranı yüksek olan likitlerde boğaz vurumu yüksektir mtl (sigara içimi) için daha çok tercih edilmektedir. Bu yüksek boğaz vurumu likitler ile Aspire Zelos, Joyetech Ego Aio, Vaporesso Target Mini, Aspire Nautilus, Expromizer v2.1, Expromizer V3 Fire, Digiflavor Siren, Advken Manta, Vandy Vape Berseker gibi cihaz ve atomizerler ile tercih edilmektedir.

Premium likitlerde alınan nikotin ile normal likitlerde alınan nikotin oranı da aynı değildir. Bu durum premium likitlerdeki kalite farkınıda oldukça net belli eder, örneğin normal bir likitte 12mg kullanan bir kişi premium likiti ilk kez kullandığı zaman boğaz yanması yaşayabilir bu premium likit boğaz yanması yapar demek değildir alınan nikotin net olduğu için kullanıcının seçtiği nikotin oranı hatalı demektir. 

Peki premium likit içeriklerinin daha baskın ve yoğun bir aromaya sahip olduğu söylenebilir mi? Evet, genellikle premium likit içerikleri çok daha baskın bir aromaya sahip olmakla birlikte aroma konusunda üreticilerin premium likit içeriklerinde daha hassas davrandıklarını söyleyebiliriz. Üstelik premium likit içeriklerinde aroma arttırıcı olarak efektör gibi ürünler kullanılır. Bu madde, bir kıvam arttırıcı olmasının yanında insan sağlığına olan etkileri hala tartışılmaktadır.

Premium likitlerde alınan aroma tadı oldukça farklı olabiliyor örneğin Cosmic Fog CHILL'D TOBACCO 60ML ürününde bir rda atomizer ile denerseniz (en iyi aroma performansı için rda atomizer önerilir) ilk çekişte tütün ve çikolata tadı gelirken nefes verirken nane tadı ayrı hissedilebilir. (bu durum her kullanıcı - coil ile farklı durum gösterebilir)

Eğer orijinal bir premium likit içeriği kullanıyorsanız bu aroma içeriklerinin sade likit, meyveli likit, tütün aromalı likit içeriklerinden daha pahalı olduğunu daha özenli bir şekilde şişelendiklerini, ambalajlandıklarını söyleyebiliriz. Bu da premium likit içeriklerinin çok daha geniş bir aroma yelpazesine sahip olmasını sağlar.

Sitemiz trelektroniksigara adresinde premium likit içeriği denildiğinde akla ilk gelen premium likit içerikleri olan One Hit Wonder, Humble, Hustle, Havoc, Cosmic Fog, Five Pawns, Kilo, Nasty, Anml, Taffy Man, Dinner Lady, Cuttwood, Halo gibi premium likit markalarının aroma içeriklerine ulaşabilirsiniz. Farklı ML değerlerine sahip premium likitler arasından 0 - 3 - 6 - 9 - 12 nikotin derecelerine sahip likitlere çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Elektronik sigara kullanıcılarının çok sevdikleri trelektroniksigara  adresinde ayrıca Dinner Lady Lemon Tart , One Hit Wonder The Man, One Hit Wonder Myman, Cosmic Fog Milk&honey, Cuttwood Unicorn Milk veya Halo Tribeca gibi kullanıcılar arasında efsane haline gelmiş olan içeriklere çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. 180ML - 120ML - 100ML - 60ML - 30ML - 20ML - 10ML  ve farklı ambalaj ve şişelerinde tamamı orijinal premium likit içerikleri sizi sitemizde bekliyor olacak.

Sonuç:

Sonuç olarak premium likit tüketicisine inanılmaz buharlama deneyimi yaşatır ve onları mutlu eder. Boğaz vurumu kalitesi, aroma hassasiyeti ve kusursuz lezzeti ile her premium likitin kendine özel bir sırrı varıdır. Ve bu sır elektronik sigara keyfini en üst noktaya taşır.